Есенните утрини са мъгливи и хладни. Слънцето вече не напича така тежко, като през лятото, при това – когато го има. Дните стават по-къси. Природата се променя и подготвя за зимата. Същото се случва и с телата ни.
Ние също сме част от кръговрата и сме в синхрон с природните цикли – ден и нощ, лунни цикли, смяна на сезоните. Когато напролет изпитвате прилив на енергия, това не е само заради доброто настроение в очакване на топлото време, предстоящото лято и отпуските. Природата се събужда, организмът ни прави същото. През есента природата се подготвя за зазимяване, телата ни правят същото. И това е генетично обусловено и доказано – тази година именно това откритие получи и Нобелова награда за медицина.
Забелязвате, че вече енергията ви леко е спаднала, имате нужда от повече сън, от по-стабилна и топла храна. Само ако се заслушате в подсказванията на организма си, ще разберете от какво имате нужда. В противен случай може да вините и хладното време за настинките и грипа.
За да запазите здравето си през есента и да подсилите организма за предстоящата зима, просто следвайте и логиката на есента.
По-дълга нощ, повече сън
През студените сезони имаме нужда и от повече сън. Добрата новина е, че скоро ще преминем и към зимното часово време. На 29 октомври през нощта преместваме часовниците с час назад. А това означава и час сън повече.
И ако лятото е трудно да си легнеш рано, след като навън е светло до 9 – 9,30 часа, то есента вече няма такова оправдание. Опитайте се да си лягате навреме и да се наспивате.
Храна – сезонните продукти
През лятото е лесно да караш на плодове и салати, но когато застудее, вече ни се прияждат стабилни, високо енергийни и топли храни. Това не означава да изключите плодовете и зеленчуците, напротив. Най-правилното хранене, не само през есента, е със сезонните плодове и зеленчуци. Ще ги познаете по цвета – „реколтата“ е в топли, есенни цветове.
Ябълките, гроздето и дюлите – богати на витамини и антиоксиданти са прекрасен избор. Същото важи за тиквата, която може да приготвяте както на сладки, така и на солени ястия. От морковите и цвеклото става страхотна салата, а може да ги приготвите и на супа. Червените чушки са пълни с витамин С.
Според китайската медицина всеки сезон има цвят. Този на есента е бял и затова се препоръчва наблягането и на бели храни: карфиол, лук и чесън, ряпа, бял фасул, гъби, круши. Доколкото е възможно ги консумирайте сурови или след кратка термична обработка. Белите храни, и особено чесънът, съдържат алицин. Това е веществото, благодарение на което чесънът е придобил популярност като „естествен антибиотик“. Алицинът съдейства за подсилване на имунната система, понижава кръвното налягане, има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Изключително полезен е за белите дробове и дебелото черво, които пък отново според китайската медицина, са органите на есента.
Хидратация и затопляне
Излишно е да казваме, че водата е важна във всеки един сезон. Хладното време обаче кара организмът ни да хаби енергия, опитвайки се да запази телесната температура. Помагайте му с билкови чайове и супи. Затоплящ ефект може да постигнете и с консумацията на люто, стига да обичате такова. Не се изкушавайте да излизате без подходяща връхна дреха, пуловер, шал.
Движете се и дишайте
Тъй като есента е сезонът на белите дробове, грижата за тях е особено важна за тях сега. Няма по-добър начин да ги укрепнете, от това да не забравяте движението, при това по възможност навън.
Разходките на чист въздух са особено важни, когато има слънце. От октомври до април получаваме по-малко витамин D, който се доставя и активира от слънчевата светлина. Трудно може да си набавите правилната му форма с храна, но може да го приемате и като добавка. И все пак, най-добрият и сигурен начин си остава излагането на слънце. Именно недостигът витамин D е един от отговорниците за лошото настроение и есенната депресия.
Може да включите и дихателни упражнения, с които подпомагате не само дробовете, но и доставяте повече кислород на организма – важно е за нервната система, кръвното налягане, циркулацията на кръвта и храносмилането. Заедно с това редуцира и стреса. Може просто от време навреме през деня да прилагате за кратко дълбоко (диафрагмено) дишане. Или ритмично, като си помагате с движение на ръцете – сутрин след ставане, за да се енергизирате.
Бабите знаят най-добре
Никой не обича да пие лекарства и да се тъпче с химия, макар че понякога се налага. За да не стигате до тях, най-добрият начин е превенцията. Освен изброеното досега, може да подпомогнете имунната система и с някои природни средства и „бабини илачи“.
- Кисело мляко – напълно достъпен начин да подобрите микрофлората. А тя е важна за здравия организъм. Добрите живи бактерии в българското кисело мляко помагат за храносмилането и запазват баланса.
- Ферментирали храни – още е малко рано за туршия, но трябва да знаете, че ферментиралите храни като кисело зеле, туршия, кефир, кимчи – са пълни с пробиотици. Вместо да си ги купувате от аптеката.
- Мед – не подценявайте антимикробните му действия. Може да го приемате в чист вид или в чай. Само изчакайте първо чаят леко да изстине, преди да добавите меда, за да не се изгубят полезните му свойства. А ако му добавите орехи и лимон, ще сте здрави цяла есен и зима.
- Пчелни продукти – пчелно млечице, клеева тинктура, пчелен прашец, прополис – всички те могат да ви помогнат много, ако имате лека настинка или грип. Не е нужно да се разболявате обаче, може да ги приемате за засилване на имунитета.
- Билките – някои от тях са особено подходящи за подсилване на имунитета. Такива са градинският чай (салвия), ехинацея, мурсалски чай (билката на космонавтите), мащерка, риган, лайка. Особено мощен е черният бъз, който може да се пие изсушен на чай или от него да се направи сироп. Шипките пък са богати на витамин С.
- Джинджифил - познатият още като исиот корен има неизброими ползи. Укрепващите му свойства са познати по целия свят. Може да го консумирате като подправка, да си правите чай, да го настържете и смесите с мед и лимон и така да хапвате по лъжичка дневно.
- Жен-Шен – коренът на младостта и енергичността е бил познат на древните китайци преди много хиляди години. У нас може да го намерите под формата на капсули и ампули. Подобни свойства има и друг, привнесен от Азия, продукт – гъбата кордицепс. Също се продава на ампули и таблетки. Ако предпочитате българските продукти – най-добрата алтернатива е чесънът.
- Подправки – като се започне от лютия червен пипер, мине се през карамфила и анасона, и се стигне до куркумата: подправките не са само за вкус и аромат, добавяйте и заради полезните им свойства.
- Суперхрани – тези предимно екзотични храни до голяма степен могат и да заместят лекарствата. Водораслите спирулина и хлорела, мака, чиа, годжи бери – може да ги намерите в здравословните магазини.
Отстрани враговете!
От една страна е важно имунната система и организма да бъдат подпомагани. Но не бива да забравяме и другата страна – а именно, да ги щадим и предпазваме. Както няма много да си помогнем, ако пием витамини, но заедно с това се храним нездравословно.
Най-големият враг на имунната система е стресът. Често обаче не само не го избягваме, но и го подпомагаме с „успокоителни“ вредни навици и с много кафе (което повишава нивата на кортизола – хормонът на страха). Много от стресовите ситуации е трудно да бъдат избегнати. Но много голяма част от стресът не идва отвън. Лошите и негативни мисли, излишните притеснения, бурната реакция към събитията – всичко това мобилизира жлезите ни да отделят стресови хормони и така да потискат имунитета.
Добре е да се опитате да бъдете по-спокойни, да избягвате стресови ситуации, доколкото е възможно, да гледате оптимистично на живота, да прилагате техники за успокоявате, като медитация. Един от най-добрите начини за връщането на психическия баланс е почивка сред природата. Времето все още е сравнително топло, а природата е красива. Финансирането на отдиха лесно може да стане с помощта на Credissimo плюс и Credissimo до заплата, който е до 600 лв. и с нулева лихва в рамките на гратисния периода за всеки първи и пети заем.