Помним ли добре хората, оставили своя отпечатък в нашата история? Често ли се сещаме за тях и отдаваме ли им своята почит и уважение?
Credissimo съвместно с вестник "Марица", община Пловдив, Държавния архив и историка Владимир Балчев се заеха със задачата отново да припомнят кои са емблематичните личности и събития в Пловдив, станали неразделна част от нашата история.
Патриотичната инициатива на вестник "Марица" – изложбата „Пловдив през годините 2017“, има за цел да представи вълнуващите истории на известните личности и събития, станали част от историята на Пловдив.
„Пловдив през годините 2017“
В периода от 23 октомври до 21 ноември, пловдивчани и гостите на града ще могат да се запознаят с емблематични за Пловдив личности, онези, които съградиха и ни завещаха символите на Пловдив; просветените, енергични, честни и щедри пловдивчани, без които градът нямаше да е същият. Специалната експозиция ще може да бъде разгледана свободно пред входа на Цар Симеоновата градина.
Част от лицата, които ще застанат на специални табла с уникални фотографии са Димитър Кудоглу, Божидар Здравков, Йосиф Шнитер, Магърдич Томасян, Павел Калпакчиев, Люсиен Шевалас, Христо Данов, Найден Геров и останалите съзидатели на забележителния град. По време на изложбата всеки посетител, ще може да научи любопитни подробности за живота на знаковите личности и тяхното дело.
Стотиците фотографии, много от които непоказвани до момента, ще бъдат експонирани върху 20 пана.
Инициативата се провежда за пета поредна година и има ключово място в културния живот в града на тепетата.
Емблематичните личности в Пловдив
- Димитър Кудоглу e български търговец на тютюн, известен със своята благотворителност.
- Божидар Здравков е кмет на Пловдив в периода 1932-1939
- Йосиф Шнитер e чешко-български архитект, инженер и геодезист, работил през по-голямата част от живота си в България.
- Магърдич Томасян – основател на Тютюневата фабрика „Тютюноработилница „Златен лъв“ на М. Томасян и сие“.
- Павел Калпакчиев e основател на фабрика за тухли, дарител.
- Борис Чобанов e индycтpиалец, основен двигател в изграждането на Международния панаир в Пловдив.
- Люсиен Шевалас е швейцарско-български ландшафтен архитект, общински градинар на Пловдив.
- Спас Зафиров е възрожденски учител на Иван Вазов.
- Христо Данов e български възрожденски учител и книжовник, родоначалник на книгоиздаването в България.
- Димитър Димчев създава фонд за археологически проучвания „Фонд за изучаване на Пловдивски окръг”.
- Найден Геров е български писател, езиковед, фолклорист, общественик и създател на едно от първите класни училища в България, първи руски вицеконсул в Пловдив.
- Недко Каблешков е български общественик, политик и публицист. Свързан до края на живота си с Пловдив, играе важна роля в обществения и културния живот на града.
- Стойо Шишков е педагог и изследовател. Български книжовник, фолклорист, етнограф, историк, основател на музея в Смолян, изследовател на Родопите и Тракия.
- Георги Вълкович е български лекар, политик и дипломат.
- Д-р Стоян Чомаков е български общественик, политик и лекар, виден борец за църковна независимост.
- Колежът „Свети Августин“, наричан Френският колеж, е мъжко католическо (средно) училище, съществувало в края на XIX и първата половина на XX в. в Пловдив. Той е сред най-важните католически културни средища в страната и играе важна роля в подготовката на българската интелигенция.
- Немско училище отваря врати през 1901 г., а първите ученици в него са деца на немски семейства в Пловдив.
Ние от Credissimo сме горди, че сме част от тази кампания, като вярваме, че именно запазването и продължаването на традициите и съхраняването на културното ни наследство са ключови за успеха на всяка една нация.